12.02.18

В день Собора святых Вселенских учителей и святителей Василия Великого, Григория Богослова и Иоанна Златоустого епископ Лазарь совершил Божественную Литургию в Воскресенском соборе

12 февраля 2018 года, в день Собора святых Вселенских учителей и святителей Василия Великого, Григория Богослова и Иоанна Златоустого епископ Нарвский и Причудский Лазарь совершил Божественную Литургию в нижнем храме Воскресенского кафедрального собора.

Его Преосвященству сослужили: протоиерей Андрей Васильев и протодиакон Вадим Талаев.

По окончании Божественной Литургии было совершено славление святителям Василию Великому, Григорию Богослову и Иоанну Златоустому.

С проповедью к молящимся обратился протоиерей Андрей Васильев.

Тропарь, глас 4

Яко апостолов единонравнии, и вселенныя Учителие, Владыку всех молите, мир вселенней даровати, и душам нашим велию милость.

Кондак, глас 2

Священныя и Боговещанныя проповедники, верх учителей Господи, приял еси в наслаждение благих Твоих и упокоение; труды бо онех и смерть приял еси паче всякаго всеплодия, Едине прославляяй святыя Твоя.

МОЛИТВА ТРЕМ СВЯТИТЕЛЯМ

О, пресветлии светильницы Церкве Христовы, Василие, Григорие и Иоанне, светом православных догматов вся концы земли озарившии и мечем слова Божия хульных смущения и шатания ересей угасившии! Припадающе к вашему милосердию, с верою и любовию из глубины души вопием:
предстояще Престолу Пресвятыя, Единосущныя, Животворящыя и Нераздельныя Троицы, за Нюже словом, писанием и житием добре подвизастеся и души своя полагасте, всегда молитеся Ей, да укрепит и ны в Православии и единомыслии, и непоколебимем даже до смерти исповедании веры Христовы, и во вседушевнем послушании Его Церкви Святей;
да препояшет ны с высоты силою на вся невидимыя и видимыя враги наша; да соблюдет Церковь Свою незыблему от неверия, суеверия, ереси и раскола; да дарует народу нашему долгоденствие и во всем благое поспешение; пастырем нашим да подаст духовное трезвение и ревность о спасении пасомых, властем суд и правду, воином терпение, мужество и одоление на враги, сирым и вдовицам заступление, болящым исцеление, юным благое в вере возрастание, старцам утешение, обидимым заступление и всем вся, ко временней и вечней жизни потребная, яко да в мире и покаянии, желанием спасения горяще, Господеви работающе, добрым подвигом подвизающеся, течение наше скончаем и сподобимся в Небеснем Царствии купно с вами всегда пети и славити Пресвятое и Великолепое имя Отца и Сына и Святаго Духа во веки веков. Аминь